Zdeněk Štybar

 

Štybar se v E3 Harelbeke pral s defekty

V pátek 28.3.2014 jel Zdeněk další UCI World Tour ...

E3 Harelbeke, což byla opět jednorázová 212 km dlouhá klasika v západních Flandrách s úzkými silničkami, kostkami,kopci a krátkými prudkými stoupáními. Tedy žádná nuda na širokých dálnicích. Favorité museli být neustále ve střehu a poblíž čela závodu, protože jakýkoli karambol není kudy objet.

Zdeněk Štybar se tentokrát nemohl plně soustředit na závod, protože ho zlobil "materiál", tedy kola. Už ve čtvrtině závodu měnil kolo kvůli problémům s přehazovačkou. Když ho chtěl později zpět, ještě nebylo opravené a proto vzal jiné. Výměna kola se dělá na konci pelotonu a zastavení, přesednutí a znovu rozjetí v době, kdy peloton jede 40-50 km/hodině, odebere dost sil na návrat zpět do pelotonu. Zdeněk si druhou výměnu naplánoval navíc tak nešťastně, že se dostal za hromadný pád, který peloton rozdělil a další síly ho stálo dotáhnout se zpět do čelní skupiny.

I když se dvě skupiny spojí, tak protáhnout se zezadu na čelo na úzkých silničkách také něco stojí. A Zdeňkovi zatarasil cestu další pád. Na čele závodu se utvořila čtyřčlenná skupina, ve které měl Zdeněk své dva stájové kolegy, takže z týmového hlediska neměl zájem na jejich dojetí na rozdíl od trojnásobného vítěze z posledních 4 let Fabiana Cancellary. Ten si evidentně chtěl spravit chuť po druhém místě na Milán – San Remo, ze kterého byl značně naštvaný a proto se snažil skupinu na čele sjet.

Aby té smůly nebylo málo, tak Zdeněk musel měnit kolo ještě necelých 20 km před cílem a trvalo mu 1,7 km než se dotáhl zpět do stíhací skupiny, kterou neustále táhl Cancellara. Zdeněk se schoval ve skupině, aby si odpočinul, ale tak šikovně, že měl neustále přehled, co se děje na čele a zároveň měl místo na okamžitou reakci. K tomu také došlo za další čtyři kilometry, kdy se rychle společně s Cancellarou dotáhli na dvojici, která se utrhla a nově vytvořená čtveřice začala rychle stahovat náskok vedoucí čtyřčlenné skupiny. Podařilo se jim stáhnout pouze polovinu náskoku, pak vedoucí čtyřka zareagovala, zvýšila rychlost a stíhací skupina se nakonec zase spojila a dojela pohromadě. Zdeněk si tentokrát nevypracoval pozici ke spurtu a nedosáhl tentokrát na TOP 10, které je v rámci World Tour bodované.

Výsledky UCI WorldTour E3 Harelbeke 28.3.2014:
1. Peter Sagan 4:56:31
2. Niki Terpstra +0"
3. Geraint Thomas +0"
4. Stijn Vandenbergh +0"
5. Sep Vanmarcke +1'16"
6. Tony Gallopin +1'16"
7. Borut Bozic +1'19"
8. Tyler Farrar +1'19"
9. Fabian Cancellara +1'19"
...
19. Zdeněk Štybar +1'19"

Stránky závodu.

Zdeňkův komentář.

Výsledky na stránkách UCI.

Video.

Minulý závod.

Jak se stát členem Fan klubu Zdeňka Štybara?Autor: Ing. Josef Hrábek #ZŠ#