Zdeněk Štybar jel Kolem Švýcarska

a při svém debutu v UCI World Tour, tedy v závodu …

nejvyšší kategorie, se rozhodně neztratil.

Na start legendárního cyklistického závodu Kolem Švýcarska, které mnoho jezdců bere jako poslední prověrku před Tour de France, se postavilo 160 cyklistů v 18 UCI ProTour týmech a 2 UCI profesionálních kontinentálních týmech. Mezi nimi i tři Češi – Jan Bárta a Leopold König v týmu NETAPP a Zdeněk Štybar v týmu QuickStep. Závod Tour de Suisse 2011 byl dlouhý 1.246,4 km a jelo se 9 etap, přičemž úvodní a závěrečná etapa byly časovky. Závodníci vystoupali během závodu cca 17,5 km.

Zdeněk v úvodní časovce na 7,3 km ztratil na vítěze 49 vteřin, což ho zařadilo přesně do poloviny startovního pole, tedy na 80. místo. Pak následovaly dvě typicky horské etapy. Ve druhé etapě Zdeněk dojel sice na 57. místě se ztrátou 7:44, ale posunul se na průběžné 57. pořadí. V jednom ze sjezdů dosáhl rychlosti 98,7 km. Ve třetí etapě Zdeněk ztratil kontakt se špičkou až v závěrečném stoupání, když součet převýšení etapy byl 3 km. Zdeněk dojel 29. se ztrátou 4:57, ale v průběžném pořadí postoupil na 31. místo.

Následovaly tři relativně rovinaté etapy. Ve čtvrté etapě jsme ho mohli sledovat, jak dojíždí ve spurtu na 8. místě se ztrátou 2″, i když vlastně rozjížděl spurt pro stájového kolegu Toma Boonena. V 5. etapě 204 km dlouhé dojel sice 49., ale s minimální ztrátou 9″, což v průběžném hodnocení znamenalo posun na 30. příčku. Pak přišla náročná 6. etapa se závěrečným 14 km stoupáním s průměrným sklonem 8,6%, přičemž předtím i na rovinách se jelo místy až nepředstavitelných 70 km/h, což Zdeněk okomentoval: „Na chvíli jsem si myslel, že se mi porouchal computer.“ I přes více než 7 minutovou ztrátu a 37. místo se Zdeněk vyšplhal na průběžné 27. místo.

Pak ale přišla poslední horská 7. etapa dlouhá 223 km a Zdeněk ji celou protrpěl: „Měl jsem křeče v žaludku a trpěl jsem od startu. Asi jsem něco špatného snědl.“  Nakonec dojel 104. v čase přes 6 hodin, ale 24 minutová ztráta znamenala propad na 50. místo průběžného pořadí.

I v předposlední etapě Zdeněk pociťoval dozvuky žaludečních problémů z předchozího dne, takže se soustředil na udržení kontaktu s čelem závodu. To se mu podařilo, dojel 21. a celkově se posunul směrem nahoru na 45. místo, které udržel i v závěrečné 32 km dlouhé časovce i přes problémy s padajícím řetězem.

Pro Zdeňka si do Švýcarska dojel jeho otec a spolu se přesunuli domů, kde se Zdeněk pokusí zregenerovat a připravit se na nadcházející Mezinárodní mistrovství ČR v časovce jednotlivců 23. 6. 2011 v Šumperku a v silniční cyklistice jednotlivců 26. 6. 2011 v Olomouci.