Zdeněk Štybar jel Eneco Tour 2011

silniční etapový závod na území Belgie a Nizozemí …

zařazený do elitní kategorie WorldTour. Zdeněk na něm byl jedním z kapitánů stáje Quick Step spolu s Driesem Devenynsem. Závod začal v pondělí 8. srpna 2011 úvodní větrnou časovkou v Amersfoortu na 5,7 km, ve které Zdeněk dojel 111. se ztrátou 45″ na vítěze, další český cyklista František Raboň pak 154. se ztrátou 59″.

V úterní 192,1 km dlouhé rovinaté etapě z Oosterhoutu do Sint Willebrordu hrál hlavní roli vítr, úzké silnice, množství kruhových objezdů a jiných překážek na silnici a nakonec pád před cílem, kterému se Zdeněk vyhnul. Essenský fan klub Zdeňka Štybara měl závod za humny a tak mu vytvořil i domácí prostředí. Zdeněk dojel na 68. místě v čase vítěze, František Raboň 136. se ztrátou 3’09“.

Ve středeční 173,3 km dlouhé etapě z Aalteru do Ardooie byly první vrchařské prémie, odjeté čtyřce peloton časově moc nepovolil, aby je mohl včas dojet, takže zase rozhodoval hromadný spurt. Zdeněk byl v etapě vidět a také dojel na 20. místě, Raboň 136, oba v balíku, takže se ztrátou 0″ na vítěze.

Čtvrteční etapu z Heersu do Andenne dlouhou 191,2 km opět provázel nepříjemný vítr, který spolu s kopci způsobil totální roztrhání pelotonu. Zdeněk se celou etapu držel na špici, výsledkem bylo, že v závěrečných kilometrech byl ve vedoucí skupině, ze které 7 km před cílem ve stoupání ujel vítěz etapy Gilbert. Zdeněk se pokoušel zhruba 20 km před cílem odjet neúspěšně za Flechou. V době odjezdu Gilberta na tom dle jeho slov nebyl příliš dobře, ale už necelé 3 km před cílem se rozjel ze zadní pozice k trháku a vydal se za Gilbertem. Toho už nedojel a vedoucí skupina ho ještě před cílem dostihla. I tak z toho bylo výborné šesté místo a skok v celkové klasifikaci z 84. na 16. místo. Druhý český zástupce František Raboň už tak úspěšný nebyl, „chytil“ přes 16 minut ztráty.

Páteční 14,7 km dlouhou časovku jednotlivců v Roermondu poznamenalo měnící se počasí, zejména déšť a závodníci tak nejeli za stejných podmínek. Zdeněk při ní ztratil na vítěze 1’42“, což znamenalo 104. pozici v cíli a celkově klesl na 31. místo. Naopak se zadařilo Raboňovi, který dojel 21. se ztrátou 45″ a polepšil si na celkově 144. místo.

Sobotní kopcovitá 189,2 km etapa se startem i cílem v Genku začala velmi svižně, závodníci měli po první hodině najeto přes 50 km! Závod byl ve znamení úniku tříčlenné skupiny, kterou překvapivě nakonec peloton nestihl dojet pouze o několik sekund. Zdeněk dojel v hlavním poli 42. se ztrátou 6″ na vítěze. František Raboň dojel 122. se ztrátou 47″.

V poslední nedělní 201,2 km dlouhé etapě se startem i cílem v Sittard-Geleenu se bojovalo až do konce. Zdeněk byl dlouhou dobu v úniku dvanáctičlenné skupiny, tedy dostatečně početné na úspěšné dojetí až do cíle, bohužel převládly týmové zájmy a peloton skupinu dojel. Na čele závodu se udrželo necelých 60 jezdců a zbytek se roztrhal do jednotlivých skupinek. Došlo tedy na hromadný závěrečný spurt, ale v poslední zatáčce před cílem po uklouznutí spadli oba vedoucí závodníci. Zdeněk dojel 37. ve vedoucí skupině, tedy v čase vítěze. František Raboň etapu nedokončil.

Zdeněk skončil na celkovém 26. místě se ztrátou 2’05“ na vítěze, přičemž v časovkách ztratil 2’27“. V etapách velice dobře sekundoval nejlepším, ale o lepší umístění ho připravily obě časovky. Zdeněk časovky netrénoval, takže má už prvotní problém s posedem, aby snížil odpor vzduchu. Časovky by se daly trénovat v zimě, ale to má Zdeněk cyklokrosovou sezónu. Silničářská legenda Johan Museeuw se nechal slyšet, že by Zdeněk měl zůstat závodit na silnici. Uvidíme, zda jeho výsledky na silnici neosloví osoby pověřené nominací na Olympiádu v Londýně v příštím roce.